konstytucjaDnia 5 maja 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IIa i IV wraz z wychowawczyniami przygotowali uroczysty apel. Rozpoczęli od recytacji pięknej poezji patriotycznej i odśpiewania Hymnu Narodowego. Młodzi aktorzy przybliżyli ważne dla Polski fakty z przeszłości, a także przypomnieli prawa ówcześnie obowiązujące. Dla potrzeb inscenizacji pojawił się gość specjalny, wysłannik z zaświatów, a mianowicie sam król Stanisław August Poniatowski, który opowiedział o wydarzeniach z pamiętnego dnia 3 maja 1791 roku.

Uczniowie przebrani za zaborców – Prusy, Austrię i Rosję, przedstawili wszystkim trudną sytuację polityczno-gospodarczą Polski w tamtym okresie, czyli czasy rozbiorów. Odśpiewano  „Mazurka Trzeciego Maja” oraz „Rotę”.

Rocznica tych wydarzeń, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym ani represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.
Na koniec akademii przedstawiciele SU opowiedzieli o pozostałych majowych świętach:
Święcie Pracy - 1 Maja oraz Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja.
Wszyscy uczniowie oglądali inscenizację z powagą i zaciekawieniem.