konkurs mat428 maja 2018 roku w Zespole Szkół w Lubianie już po raz szósty odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy „Łamigłówki mądrej sówki”. Najlepsi matematycy i przyrodnicy ze szkół podstawowych powiatu choszczeńskiego zmagali się z łamigłówkami i zadaniami logicznymi. W konkursie udział wzięło pięć drużyn ze szkół podstawowych z terenu naszego powiatu:
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Choszcznie,
- Szkoła Podstawowa w Reczu,
- Szkoła Podstawowa w Zamęcinie,
- Szkoła Podstawowa w Krzęcinie,
- Szkoła Podstawowa w Lubianie.
Do zmagań konkursowych przystąpiło 20 uczniów, którzy przez 60 minut rozwiązywali zadania testowe w czterech kategoriach klasowych.

Fundatorami nagród i upominków byli:
- Starostwo Powiatowe w Choszcznie,
- Urząd Miejski w Pełczycach,
- Bank GBS w Pełczycach,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubianie
O godzinie 10.00 uroczyście konkurs rozpoczął dyrektor Szkoły w Lubianie. Przez godzinę uczniowie zmagali się z najtrudniejszymi łamigłówkami z matematyki (10 zadań)
i z przyrody (10 zadań). Po wytężonej pracy umysłu nadszedł czas na słodki poczęstunek. Ale to był dopiero początek niespodzianek!
Podczas gdy komisja konkursowa sprawdzała prace uczniowie zwiedzali naszą szkołę i jej nowe pracownie, których wyposażenie zawdzięczamy realizacji projektu unijnego przez naszą szkołę „Nowoczesna Szkoła Drogą do Sukcesu”. Zostaliśmy wyposażeni w nową pracownię chemiczno-fizyczną, w której możemy eksperymentować nie tylko z wodą, ale również z ogniem czy prądem. Nasi goście mieli okazję wykonać osobiście klika doświadczeń fizycznych oraz zaobserwować ciekawe procesy i zjawiska fizyczne. Posiadamy również pracownię komputerową oraz pracownię językową na miarę XXI wieku.
Wyniki końcowe w poszczególnych grupach wiekowych przedstawiają się następująco:
Klasy IV:
I miejsce – Dąbek Antoni - SP nr 3 Choszczno
II miejsce – Wojtaszek Mike – SP Recz
III miejsce – Grabowski Oliwier – SP Krzęcin
Klasy V:
I miejsce – Mazurek Marcin - SP nr 3 Choszczno
II miejsce – Pater Jakub – SP Recz
III miejsce – Różycki Alan - SP Lubiana
Klasy VI:
I miejsce – Szuba Ireneusz - SP nr 3 Choszczno
II miejsce – Bielawski Jakub – SP Zamęcin
III miejsce – Grabowicz Maciej – SP Lubiana
Klasy VII
I miejsce – Bartłomiej Dyc - SP Lubiana
II miejsce - Aleksandra Tomicz - SP Recz
III miejsce – Kowalik Bartosz – SP nr 3 Choszczno

W klasyfikacji drużynowej I miejsce po raz drugi zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie. Zwycięska drużyny otrzymała puchar przechodni ufundowany przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lubianie.
Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, a zawodnicy ze zdobytymi nagrodami i upominkami oraz ich opiekunowie obiecali, że wrócą do nas za rok na kolejne zmagania „mądrej sówki”.