wulkan3Uczniowie szkoły podstawowej na zajęciach przyrodniczych realizowanych w ramach projektu „Nowoczesna szkoła drogą do sukcesu” pracowali z modelem przekroju góry wulkanicznej. Poznaliśmy budowę wulkanu, produkty wybuchu, miejsca występowania stożków wulkanicznych oraz co najciekawsze … zrobiliśmy wybuch wulkanu i kolorową lawę. Wielką atrakcją, która dała interesujący efekt doświadczenia było dodawanie do „wytworzonej lawy” kolorowych barwników, brokatów i kolorowych kuleczek. Dzięki kreatywności uczniów podczas doświadczenia poznaliśmy nowy proces tworzenia kaldery, czyli powiększenia zatkanego krateru kolorowymi kuleczkami. Wiemy już też, że w kalderach mogą tworzyć się ciepłe jeziora, o pięknych barwach zwane maarami. Wulkanologia, czyli nauka o wulkanach bardzo nas zaciekawiła i zainspirowała do kolejnych doświadczeń na zajęciach.

2019 Copyright Szkoła Podstawowa w Lubianie Rights Reserved