Szkoła Podstawowa w Lubianie - Szkoła Podstawowa w Lubianie

pitagorasTeatr na matematyce? Dlaczego nie? Inscenizacja to świetna forma aktywizacji uczniów podczas nauczania matematyki. Nauka poprzez zabawę staje się przyjemnością.
Dnia 20 grudnia 2017 roku uczniowie klasy III gimnazjum: Mateusz Grzyb, Gabriel Kruszka, Dawid Zając i Szymon Lindner postanowili poprzez zabawę nauczyć uczniów twierdzenia Pitagorasa. W ramach projektu przedstawili prezentację multimedialną, z której dowiedzieliśmy się m.in. kim był Pitagoras, kiedy żył i czego dokonał. Przygotowali też gazetkę ścienną dotyczącą osoby Pitagorasa, jego twierdzenia, różnych wersji twierdzenia Pitagorasa i różnych jego dowodów.

Twierdzenie Pitagorasa jest jednym z najstarszych twierdzeń w matematyce. Udowodnione zostało już w VI wieku p.n.e. w szkole, którą założył Pitagoras w Krotonie. Uczniowie dowiedzieli się, że to, o czym uczą się obecnie na lekcjach matematyki odkryto już tysiące lat temu i nadal jest aktualne. Już w Egipcie wiedziano, że trójkąt 3, 4, 5 jest prostokątny i używano go do wytyczania kątów prostych przy odnawianiu granic gruntowych działek zmywanych corocznymi wylewami Nilu.

W jaki sposób wyznaczano kąt prosty , zaprezentował sam mistrz Pitagoras , w rolę którego wcielił się Mateusz Grzyb, a Gabriel Kruszka przeprowadził z nim wywiad.
Pokazał, że mając wyłącznie kawałek sznurka można wyznaczyć kąt prosty wszędzie.