Szkoła jest miejscem, w którym może dochodzić do aktów przemocy i agresji. Bez względu na przyczynę i charakter przemocy żadne dziecko nie jest winne temu, że jest napastowane.

Nikt nie ma prawa krzywdzić drugiego człowieka, tylko dlatego, że jest słabszy lub bardziej wrażliwy emocjonalnie.

Przemoc to nie tylko bicie, uderzanie, szczypanie, czy popychanie, ale również to gdy:

• dostajesz obraźliwe sms-y lub telefony
  • w Internecie publikowane są obraźliwe informacje o Tobie
  • jesteś przezywany
  • ktoś opowiada innym nieprawdziwe historie na Twój temat
  • jesteś ośmieszany przez swoich kolegów i koleżanki
  • ktoś niszczy lub zabiera Twoje rzeczy

Sprawcy najczęściej dobrze wiedzą, w jaki sposób mogą Cię zranić. Gdy chcą Ci sprawić przykrość, złośliwie komentują:

• to, że dobrze się uczysz
  • to, że nie masz pieniędzy
  • Twoją popularność w szkole
  • Twój wygląd: wagę, kolor włosów, sposób ubierania, okulary
  • jeśli wyznajesz inną religię
  • masz wadę wymowy

CO MOŻESZ ZROBIĆ ?

Jeśli jesteś prześladowany, koniecznie powiedz o tym komuś:

• przyjacielowi,
  • nauczycielowi
  • rodzicom
  • koledze

Pamiętaj, że prześladowanie samo się nie skończy, jeśli nikomu o tym nie powiesz.

Pamiętaj:

• Informowanie dorosłych nie jest żadnym donoszeniem na kolegów, ale szukaniem pomocy. Sprawcy postępują źle, łamią normy i powinni ponieść odpowiednie konsekwencje.
  • Nie jesteś skarżypytą, walczysz o bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc o przemocy dorosłym, pomagasz także innym dzieciom, które spotyka to samo.
  • Jeśli nikomu o tym nie mówisz - krzywdzisz siebie i chronisz sprawców.

Pamiętaj, że w szkole zawsze jest Twój wychowawca lub inny nauczyciel, który powinien wiedzieć, jeśli dzieje się coś złego.

Sposoby na przemoc:

• Spróbuj ignorować to, co mówią sprawcy, udawaj, że cię to wcale nie obchodzi. Nie pokazuj, że jesteś smutny lub zły. Twoje zdenerwowanie sprawia im satysfakcję i zachęca do dalszego atakowania.
  • Staraj się wyglądać na pewnego siebie - chodź wyprostowany (plecy proste, podniesiona głowa). Możesz ćwiczyć taką postawę w domu, przed lustrem. Pamiętaj, że sprawcy poszukują uczniów wyglądających na takich, którzy się przestraszą i nie obronią.
  • Ćwicz swój głos - odpowiadaj pewnym i mocnym głosem, postaraj się patrzeć sprawcom w oczy. Często osoby w twojej sytuacji mówią cicho i nieśmiało, a to może zachęcać sprawców do dalszego zaczepiania.
  • Jeśli ci dokuczają - najlepiej odejdź. Nie przejmuj się, co o tobie pomyślą. Pamiętaj, im dłużej będziesz stał i słuchał tym większą zabawę będą mieli sprawcy.
  • Miej przygotowaną odpowiedź np.: "Dziewczyny, nie macie nic innego do roboty?", "To nie jest w porządku wyśmiewać się z kogoś", "Możesz sobie mówić co chcesz, mnie to nie obchodzi".
  • Powiedz krótko i stanowczo, że się nie zgadzasz na takie traktowanie np.: "Nie mów tak do mnie", "Nie zgadzam się", "Nie nazywam się tak".
  • Spróbuj być dowcipny. Poczucie humoru jest często najlepszą "bronią" na agresję. Jeśli potrafisz śmiać się w takiej sytuacji, sprawcy widzą, że się niczym nie przejmujesz. Prawdopodobnie zostawią cię wtedy w spokoju. Poćwicz takie odpowiedzi w domu.
  • Spróbuj zaskoczyć sprawców. Zrób coś, co zbije ich z tropu, zdziwi np. udawaj, że nie dosłyszysz ("Co mówicie? Głośniej. Ale, że co ja robię? Nic nie słyszę. itd.); upozoruj, że mdlejesz ("Chłopaki, kręci mi się w głowie od tego przezywania, chyba zemdleję"); może zmień temat
  • Powiedz o tym swojemu przyjacielowi lub dobremu koledze/koleżance. Będziesz czuł się o wiele lepiej, gdy podzielisz się swoim zmartwieniem. Poproś o pomoc i radę. Czasem wystarczy wspólne spędzanie czasu na przerwach. Sprawcy częściej atakują pojedynczych uczniów.
  • Poradź się rodziców ,kogoś bliskiego, nauczyciela, pedagoga. Opowiedz im o swoim kłopocie. Dorośli mają różne, sprytne pomysły, jak rozwiązać taki problem. Warto skorzystać z ich wiedzy.

Starajmy się, żeby nasza szkoła była wolna od agresji i przemocy.

źródło: www.przemocwszkole.pl oraz materiały ze szkoleń.