Drogi Rodzicu !

Dbając o właściwy rozwój i zdrowie swojego dziecka pamiętaj także o współczesnych zagrożeniach, które mogą mieć zgubny wpływ na człowieka. Jednym z takich zagrożeń są ostatnio bardzo popularne wśród młodzieży tzw.„dopalacze”. Substancje, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, zmieniają świadomość, wyniszczają organizm. Najczęściej sprzedawane w postaci syntetycznych lub naturalnych mieszanek. Ich skład często nie jest do końca znany, jak również nieznane jest oddziaływanie na organizm różnych składników jednocześnie.

Bardzo istotne jest to, żeby rozmawiać ze swoim dzieckiem, starać się mieć z nim ciągły i dobry kontakt, poznawać bliżej znajomych swojego dziecka i wiedzieć jak, gdzie i z kim spędza swój wolny czas.

CO WYWOŁUJĄ SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE :
1. Zmieniają funkcje naszego mózgu powodując:
    - zaburzenia zachowania (np. agresję,nadmierne pobudzenie lęk, niepokój),
    - zmiany nastroju ( euforię, dysforię )
    - bezsenność lub senność i napady snu w ciągu dnia,
    - zaburzenia myślenia ( halucynacje, omamy, wrażenia oddzielenia ciała od umysłu;

utratę poczucia czasu i przestrzeni)
    - pogorszenie pamięci, osłabienie zdolności koncentracji i uwagi
2. Mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych : psychozy, depresji, napadów lęku, fobii, myśli samobójczych.
3. Podnoszą temperaturę ciała.
4. Zaburzają pracę serca, układu oddechowego, układu pokarmowego.
5. Przy długim stosowaniu mogą prowadzić do wyniszczenia psychicznego i fizycznego organizmu.
6. Wywołują uzależnienie - przewlekłą i nieodwracalną chorobę ośrodkowego układu nerwowego z nawrotami występującymi nawet po długich okresach abstynencji.
7. Pamiętaj o tym, że osoby, które przeszły przez uzależnienie do końca życia pozostaną w grupie podwyższonego ryzyka ponownego sięgnięcia po substancję uzależniającą !!!

Chcesz wiedzieć więcej ?
www.dopalaczeinfo.pl